Google kilka dni temu pokazał nową wersję Androida z numerkiem 12. Wersja poglądowa systemu rzuca nieco światła na to czego można się spodziewać w finalnym wydaniu.

Co nowego w Androidzie 12?

Google oświadczył, że po raz kolejny kładzie duży nacisk na urządzenia posiadające większe ekrany, takie jak tablety, urządzenia foldable (składane), a nawet telewizory. Interfejs systemu oraz aplikacji ma w większym stopniu wykorzystywać potencjał tych urządzeń.

W Androidzie 12 wdrożono także nowy mechanizm kopiowania oraz przenoszenia reści między aplikacjami. Znajdą się tam aplikacje, tekst, obrazy lub filmy.

Nowe wydanie systemu pozwala także bardziej kontrolować haptyczne wibracje, które polepszają immersję z korzystania z urządzenia. Przykładem, jaki prezentuje Google jest gra wyścigowa w której wibracje mogą symulować nawierzchnię po której się poruszamy.

Google zajął się także powiadomieniami, które mają być bardziej przyjazne użytkownikowi. Producent obiecuje odświeżony wygląd oraz animacje, a także szybsze uruchamianie apek po kliknięciu w notyfikację.


Android 12 ma nam pozwolić także na sprawniejsze aktualizowanie kodu odpowiedzialnego np. za wydajność za pośrednictwem Usług Google Play niezależnie od wersji systemu.

Nowa wersja systemu wprowadza także natywną obsługę formatu AVIF, który jest alternatywą dla wysłużonego już formatu JPG. Zdjęcia AVIF mają pozwolić na wyższą jakość, a także będą zajmować mniej miejsca w pamięci urządzenia.

Nowy format AVIF

Kolejną nowością jest automatyczne transkodowanie filmów w formacie HEVC. Coraz więcej smartfonów pozwala na rejestrację filmów w tym formacie, ale jeśli jakaś aplikacja go nie obsłuży, to android 12 przekonwertuje go w locie.

Google zapowiada również liczne usprawnienia związane z prywatnością i bezpieczeństwem. Nowy system ma się także lepiej sprawdzić w zastosowaniach korporacyjnych.

Finalnie nowa odsłona systemu ma wnieść odświeżony interfejs, ale póki co Google nie opublikował żadnych oficjalnych screenshotów. W chwili obecnej poglądowa wersja nie wnosi jeszcze wiele nowości jeśli chodzi o wygląd. Póki co musimy bazować na nieoficjalnych przeciekach.

Android 12 Developer Preview jest już do pobrania na urządzenia z rodziny Pixel:

  • Pixel 3/3 XL
  • Pixel 3a / 3a XL
  • Pixel 4/4 XL
  • Pixel 4a / 4a 5G
  • Pixel 5
Poniżej mapa aktualizacji, które ma wypuścić Google. Firma planuje publikować w odstępach miesięcznych 3 wersje rozwojowe oraz 3 wersje beta systemu.Finalna wersja Androida 12 ma trafić na pierwsze smartfony najwcześniej w sierpniu 2021 roku. Oczywiście dotyczy to głównie smartfonów z rodziny Pixel- pozostali użytkownicy będą musieli uzbroić się niestety w cierpliwość. Aktualizacje na ich urządzenia zaczną wychodzić najprawdopodobniej pod koniec 2021 lub na początku 2022 roku.